DUDAK DOLGUSU NEDİR?

Dudak dolgusu; dudakları şekillendirmek veya dudaklara hacim kazandırmak amacıyla,  dudakların iç kısmı ve çevresine dolgu enjekte edilmesi işlemidir. Estetik müdahale grubuna giren bu işlem esnasında kullanılan dolgu maddesi ise birçoğumuzun bildiği hyalüronik asittir. Dudak dolgusu için kullanılan bu hyalüronik asit, dokuları onarırken cildi de pürüzsüz tutar. Hyalüronik asit ile yapılan dudak dolgunlaştırma işlemi, uygulanan bu yöntem, estetik yöntemler arasında en doğal dudak dolgusu uygulaması olarak bilinir.

Hyaluronik asit bazlı dudak dolgusu işlemi yapıldıktan sonra ortalama 12 ila 18 ay arası kalıcılığı devam eder. Bu durum, kişinin hormon yapısına, kaslarına, işlemin yapıldığı bölgeye ve bazı alışkanlıklara bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ayrıca tekrarlanan dolguların kalıcılığı daha uzundur. Sürekli olarak dolgun dudak görünümüne sahip olmak isteyenler küçük dokunuşlar yaptırarak dolgunun sürekliliğini sağlayabilir. 

Dudak Dolgusu Sonrası Görülen Etkiler

Dudak dolgusu sonrası ve tüm estetik işlemlerden sonra, olumsuz bir durum yaşamamak için bu tür operasyonların, tıbbı işlemler olduğunun bilinciyle hareket edilmeli ve merdiven altı ya da güvenilir olmayan yerlerde kesinlikle bu tür işlemler yaptırılmamalıdır.

Dudak dolgusu işleminde, insan sağlığına bir zararı olmadığı kanıtlanmış ve oldukça kaliteli bir materyal olan hyaluronik asit bazlı dolgu kullanılmaktadır. Bu dolgu malzemesinin bilinen hiçbir yan etkisi yoktur. Hatta göz çevresi gibi çok hassas bölgelere bile kolaylıkla uygulanabilir. Genelde dudak dolgunlaştırma işleminden sonra yan etkiler kısa sürede ortadan kaybolur. En bilinen yan etki dudaklarda ödem ve şişlik oluşumudur. Nadiren uyuşma, karıncalanma ve geçici his kaybı gibi yan etkilerde görülebilir. 

Dudak Dolgusu Çeşitleri

Dudak dolgusu çeşitleri, geçici ve kalıcı dudak dolgusu olarak ikiye ayrılır. Kalıcı dudak dolgusu işleminde, dudaklara silikon uygulanmaktadır. Geçici dudak dolgusu işleminde ise farklı dolgu maddeleri kullanılabilir. Ancak en çok tercih edilen dolgu malzemesi hyalüronik asittir.

Dudak Dolgusu Fiyatları

Dudak dolgusu fiyatları, işlemin yapılacağı malzemeye ve işlemin türüne göre farklılık göstermektedir. Dudak dolgusu fiyatları ve yapılan işlemlerle ilgili tüm detayları öğrenmek için Lagoom sayfasına göz atabilirsiniz.