İlerleyen yaş, güneş ışınları, mimik hareketleri ile yüzde bir takım kırışıklıklar ve istenmeyen çizgiler oluşur. Dolgu maddeleri  derideki  ince ve derin kırışıklıkları gidermek, yara izlerini tedavi etmek, ciltteki çukurları yok etmek, ince dudakları kalınlaştırmak, yanaklara dolgunluk vermek amacıyla kullanılan maddelerdir. Dolgu maddeleri ile tedavi sonrası kısa sürede daha genç bir görünüm sağlanır. Yüzdeki yorgun ifade giderilir.

Dolgu Maddeleri Neler İçerir?

Dolgu maddeleri, genellikle Kolajen veya Hyalüronik Asit ya da bazı başka maddeleri içerir. Dolgu maddeleri kırışıkların altına doldurularak, geçici süre ile daha düzgün bir cilt, daha genç bir ifade kazandırırlar. Gereken durumlarda Botulinum Toksini ile kombine kullanılır.

Dolgu Uygulaması Hangi Amaçlarla Uygulanır?

Dolgu maddeleri deri altına enjekte edilerek, derideki ince ve derin kırışıklıkları gidermek, yara izlerini tedavi etmek, ciltteki çukurları yok etmek, ince dudakları kalınlaştırmak, yanaklara dolgunluk vermek amacıyla kullanılan maddelerdir. Dolgu maddeleri ile tedavi sonrası kısa sürede daha genç bir görünüm sağlanır. Yüzdeki yorgun ifade giderilir.

Yıllar içerisinde ciltte elastik lif, kollajen lif, yağ tabakası ve Hyalüronik asidin azalmasına bağlı olarak kırışıklıklar ve sarkmalar meydana gelir. Özellikle göz, ağız, çene, boyun, burun, alın bölgesinde kırışmalar ve sarkmalar ortaya çıkar. Yüzün alt kısımlarında sarkma ve kırışıklıklarda dolgu maddeleri başarıyla kullanılır.

Dolgu maddeleri dudağa daha dolgun ve genç görünüm sağlamak amacı ile uygulanmaktadır. Ciltte oluşan derin yara ve akne izlerini gidermek için de kullanılabilmektedir.

Dolgu maddeleri kırışıklık veya deri defektinin olduğu bölümün altına derideki çöküklüğü gidermek amacı ile zerk edilir. Bu bölgedeki kırışıklık ve çukurlar dolgu maddesinin etkisi ile azalır veya kaybolur. Bazen dolgu maddesinin kollajen üretimini arttırıcı etkisi olabilmektedir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumunuz