CİLT TEMİZLİĞİNDE DEĞİŞİM ZAMANI: YÜZ TEMİZLEME TEKNİKLERİ

Cildiniz gerçekten temiz mi? Pek çoğumuz yüzümüzü cilt temizleme ürünleri içerisinden seçtiğimiz bir ürünle temizleyerek arındırdığımız yanılgısına düşebiliyoruz. Oysa artık bu anlayış geride kaldı ve yeni, pratik yüz temizleme yöntemleri her geçen gün trend olmaya devam ediyor. Uzmanlar araştırmalar doğrultusunda sürekli olarak yeni yöntemler ve bilgiler ortaya atıyor, bu doğrultuda yüz temizleme teknikleri sürekli bir değişime uğrayabiliyor.

Peki nedir en doğrusu, cildi nasıl temizlemeli? Cilt temizliğinde aslında birçok tüyo bulunsa da basit birkaç adım her zaman aynı kalıyor. Bu adımları takip ederek sağlıklı bir cilt ile dinç bir şekilde yola devam etmek mümkün. Bu adımlardan bir kaçından bahsedelim;

Basit ve Zahmetsiz; Pratik Yüz Temizleme Yöntemleri:

Kuru cilt için ya da başka bir cilt tipi için olsun, aslında temel bakım çok da değişmiyor. Temizleyicinin cildin nem dengesini bozmadan ve germeden işinizi görmesi ilk adım ve en önemlisi. Kuru temizleme köpüğü cilt tiiniz kuru ise edinmeniz gerekenlerden biri. Sabah uyandığınızda ya da gece yatmadan önce olması fark etmeksizin cilt yüzeyinde krem ve ya makyaj varsa ya da yağlı cilt için artık çift aşamalı temizliğin oldukça işe yarar olduğu da deneyimleniyor.

Bu yüz temizleme teknikleri arasında oldukça bilinen çift aşamalı temizlikte ise yağ bazlı bir temizleyici ile yüz yıkanıp durulandıktan sonra işleme temizleme köpüğü ya da jel ile devam edilebiliyor. Cilt temizleme ürünleri arasında en popüler ve bilinir olan tonik ile devam edildiğinde ise kalan kir ve yağdan da cilt tamamen arınmış oluyor. Atlanan bu adım yapıldığında ve aradaki fark görüldüğünde aslında cilt temizliğinde ne kadar önemli olduğu da ortaya çıkmış oluyor.

HASSAS CİLT İÇİN ONARICI ADIM NEMLENDİRME

Çift aşamalı temizlik ve tonikleme adımından sonra hassas cilt için onaran bir adım olan nemlendirmenin atlanmaması gerekiyor. Bununla birlikte elbette her cilt tipi için nemlendirme olmazsa olmaz bir adım. Yağlı cilt tipinin nemlendirmeye ihtiyaç duymadığını düşünmek ise tamamen bir yanılgıdan ibaret. Böylece her cilt tipi için kendine uygun cilt temizleme ürünleri ve nemlendirici seçimiyle doğru temizleme ve arınma da sağlanmış oluyor.