Cilt Bakımı Nasıl ve Hangi Sırayla Yapılmalıdır?

Cildinize muhteşem bir bakım yapmaya hazır mısınız? Cildiniz için doğru adımlarla ve doğru ürünleri kullanarak bakım yapmak muhteşem bir parlaklık ve gençlik sağlar. Cilt bakımı yaparken hangi sırayla ve nasıl yapmanız gerektiğine dair tüm detayları şimdi sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle cilt bakım ürünleri kullanmadan önce mutlaka cildinizi arındırmanız gerekir. Eğer cildinizde makyaj varsa makyajınızı silmekle başlayabilirsiniz. Makyajı temizledikten sonra ise cilt gözeneklerinizi arındırmaya geçebilirsiniz. Cildi derinlemesine arındırmak cilt bakımı esnasında kullanılan ürünlerin en verimli şekilde cilt tarafından kullanılmasını sağlar. Bu nedenle de cildinizi önce bir temizleme jeli ile yıkamanız ve ardından da peeling yaparak ölü derilerden arındırmanız gerekir.

Temizleme ve arındırma işlemlerinden sonra cilt bakım rutininize mutlaka eklemeniz gereken ürün toniklerdir. Tonik cildin ihtiyacına göre sıkılaşma, nemlendirme, arındırma, yağ kontrolü veya gözenek sıkılaştırma gibi bir çok etkide bulunur. Toniklemenin ardından ise temiz cilde tampon hareketler halinde önce cilt serumları uygulayıp ardından masaj yaparak cilde yedirmeniz gerekmektedir. Cildin nem kazanmasını ve parlamasını sağlamak adına hyalüronik asit serumu kullanabilirsiniz. Eğer lekelerden şikayetçiyseniz cilt serumu c vitamini içeren bir ürün de kullanabilirsiniz. Cilt bakım rutini içerisinde sıklıkla ve düzenli olarak cilt serumu kullananlar kullanmayanlara oranla çok daha elastik ve canlı bir cilde sahip olurlar.

Cilt Serumları ile Hangi Ürünler Kullanılır?

Cilt serumu faydaları oldukça fazla olan ürünler arasında yer almaktadır. Bu nedenle de cilt bakımı rutini içerisinde sıkça kullanılır. Cilt serumları kullanırken cildinize ek olarak nemlendirici veya sıkılaştırma etkisi olan bir gündüz ya da gece kremi uygulaması yapabilirsiniz.

Krem uygulaması ardından ise cildinize masaj yaparak spf içeren bir güneş koruyucu krem mutlaka kullanmanızı tavsiye ederiz. Güneş ışınları cildi yıprattığı gibi aynı zamanda da ciltte leke oluşumuna da sebep olan etkilere sahiptir. Bu nedenle de cilt bakımı rutininizde cilt serumları kadar  güneş kremleri de önemli bir yere sahiptir diyebiliriz. Cildinize tazelik ve nem kazandıracak olan birçok farklı serum çeşidi ile harika bir cilt bakımı yapma imkanına sahipsiniz.